Čínský akciový trh vloni v létě ukázal celému světu svou vrtkavost, když po strmém růstu takřka zkolaboval. Za divokými výkyvy akciových trhů v Číně stojí nebývale vysoký podíl drobných investorů. V Číně se z nakupování a prodávání akcií stal téměř národní sport. Nyní se pořádně rozhýbaly i čínské komoditní trhy. Intenzita obchodování s komoditními futures dosáhla takových rozměrů, že ve srovnání s čínskými komoditními burzami leckteré z nejlikvidnějších trhů na světě vypadají poklidně až líně.

Obchodní mánie se v zemi, která je největším světovým spotřebitelem surových materiálů, nevyhýbá ničemu od ocelových výztuží až po bavlnu. Šílenství zároveň začíná nápadně připomínat loňskou euforii na akciových trzích následovanou propadem, který vymazal 5 bilionů dolarů jejich hodnoty. Vzrůstající aktivita spekulantů na čínských trzích s komoditními futures neunikla ani pozornosti bankovního domu Goldman Sachs. Ten dnes vyjádřil obavy o objemy na poli spekulativního obchodování s futures na železnou rudu. Denní objemy obchodů s klíčovou ingrediencí pro výrobu oceli totiž dosahují takových úrovní, že někdy dokonce přesahují objem ročního dovozu. Opět se vrací paralela s loňským akciovým kolapsem, až 70 procent obchodů s futures na železnou rudu a ocelové výztuže totiž obstarají drobní investoři spekulující na výkyvy cen. A ne producenti či spotřebitelé využívající kontrakty pro účely zajištění. Průměrná doba, po kterou investoři drží kontrakty na železnou rudu či ocel odpovídá 4 hodinám.

Jak je z grafu patrné, tak v případě železné rudy i ocelových výztuží v Číně doba držby kontraktu nepřesahuje 4 hodiny. Průměrná doba držby kupříkladu u severoamerické ropyWTI v New Yorku dosahuje téměř 40 hodin a u zemního plynu takřka 70 hodin. Právě neobvykle krátká průměrná doba držby kontraktů jen posiluje obavy o až příliš významný podíl drobných investorů na raketovém nárůstu cen z poslední doby. Trh se železnou rudou nebo ocelovými výztužemi se tak v Číně čím dál více vzdaluje fundamentům. Ocelové výztuže v Šanghaji vylétly jen za první čtyři dny minulého týdne o 20 procent až na maximum od září 2014. Čínské trhy s futures poté dokonce v pátek v reakci na nebývalou obchodní aktivitu zvýšily poplatky za obchodování a cena spadla o bezmála 5 procent.

Čínští spekulanti však ženou vzhůru nejen cenu železné rudy nebo oceli, ale i hliníku. Cena lehkého kovu, který se využívá do pivních konzerv nebo autodílů se na Šanghajské burze čím dál více odděluje od fundamentů a oživení, které cenu hliníku vystřelilo na desetiměsíční maxima, dává ve druhé polovině roku slušný základ pro následný propad.